2014. április 28., hétfő

A TAVASZ LEGJOBB IMMUNERŐSÍTŐJE A SÓSKA



A sóska az egyik legnépszerűbb tavaszi zöldségeink közé tartozik, de emellett számtalan olyan jótékony hatása van a szervezetünkre.

Igazi európai növény, a Kárpát-medencében őshonos. Amerikában és Ázsiában is fogyasztják. Már időszámításunk előttről vannak róla írásos emlékek. 

A sóska savanykás ízének étvágygerjesztő hatása van. A friss, gyenge sóskát egyébként a gyerekek is kedvelik.
Salátának, levesnek és főzeléknek kiváló. A feldarabolt sóskalevél a savanykás ízű levesnek kellemes pikáns ízt kölcsönöz. 


KEVÉS KALÓRIA
A sóska egyik nagy előnye, hogy kevés kalóriát tartalmaz, így bármilyen napszakban nyugodtan fogyaszthatjuk. Ebből adódóan bármilyen diétás étrendbe nyugodtan beépíthetjük, de akkor is remek választás, ha vacsorára nem szeretnénk túl nehéz ételt fogyasztani.

 



IMMUNERŐSÍTŐ
A sóska az egyik legjobb immunerősítő zöldségünk, amelyet szerencsére nem csak tavasszal, hanem egész évben fogyaszthatunk, hiszen bármelyik nagyobb üzletben könnyedén beszerezhetjük. Főleg magas C-vitamin tartalma miatt érdemes sokat ennünk belőle, de emellett köztudottan sok vas is található benne. Emellett még flavonoidok és ásványi sók is találhatóak a sóskában.

ÉLÉNKÍTŐ HATÁS
A sóskában található gyümölcssav miatt nem csak a vérképző- és immunrendszerünkre van jótékony hatással, hanem ráadásként élénkítő hatása is van, így akár nagyobb szellemi tevékenység során is érdemes több sóskát fogyasztanunk azért, hogy minél jobban teljesítsünk.

VIZELETHAJTÓ
A sóska vizelethajtó hatással is rendelkezik, így segíti az anyagcserénket és a vesék tisztulását is. De ezenkívül a népi gyógyászat a vértisztító hatását is ismeri, ezt pedig főleg a kiválasztásunk gyorsításának köszönheti.

VÉRNYOMÁS SZABÁLYOZÁSA
Magas kálium tartalma miatt akkor is érdemes minél nagyobb mennyiségű sóskát ennünk, ha a vérnyomásunkat szeretnénk rendben tartani vagy csak a gyógyszerek mellett természetes úton is szeretnénk szabályozni a magas vérnyomást.

Ezek mellett a sóskának magas a folsav tartalma is, ezért állapotos nők étrendjébe is érdemes minél nagyobb mennyiségben beépíteni ezt a zöldséget, ráadásul a karotinoid és klorofill tartalma miatt akár a rákos betegségek kialakulását is megakadályozhatjuk a fogyasztásával. Sőt, egyes kutatások szerint az egyik leghatásosabb zöldségeink közé tartozik a rákos betegségek megelőzésének szempontjából.



Hogyan válasszunk?

Keressük a fényes, friss sóskaleveleket, semmiképpen ne vegyük meg a fonnyadtat. Mivel a melegítés hatására a sóska a tömegének felét elveszíti, fejenként 20 dkg-ot érdemes vásárolni.

Hogyan tároljuk?

A friss leveleket 1-2 napig papírzacskóban tárolhatjuk a hűtőben. Jól lehet fagyasztani, de nem nyersen, hanem blansírozva.

Hogyan készítsük elő?

A zsenge levelek a legízletesebbek, ezeket elég csak alaposan megmosni. A nagyobb leveleket nehezebb tisztítani, ezeknél egyesével kell eltávolítani a szárat.

Hogyan főzzük?

A sóskaleveleket vízben főzzük vagy olajon/vajon pároljuk. Saláta, leves, főzelék is készülhet belőle. Illik a burgonyához, a lencséhez, de omlettbe is tehetjük. Halak töltelékeként is előfordul. Sokan szeretik spenóttal keverve. Egyes helyeken kizárólag fűszerezésre használják.

/A sóskában  viszonylag nagy mennyiségben található oxálsav, ami gátolja a vas és a kálcium felszívódását és a kőképzésre hajlamos embereknél fokozhatja a vese-, és epekőképződést,   főtt ételként fogyasztva, az első főzőlevét öntsük le, ugyanis ebben a lében már kioldódik az oxálsav jelentős része!/
 

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése