A spenót története
Őshazája Perzsia. A nepáli uralkodó ajándékul küldte a kínai császárnak. Európába a mórokkal került. Hívták „perzsafűnek", „spanyolzöldségnek" is.
A spenót - vagy más néven paraj - Európa e déli pontjáról hódította meg az öreg kontinenst, nem véletlen, hogy Angliában sokáig spanyol zöldségként tartották számon.
Ahogy Spanyolországba, úgy Velencébe is az arab kereskedők által került a spenót, ami az észak-olasz konyhában hamar meghonosodott, s gyakorta készítettek fenyőmaggal és egy kis mazsolával bolondított spenótos ételeket.
A spenót szülőhazája közelében is kedvelt zöldségnek számított. Anatóliában a 13. század környékén húsok mellé kínálták köretként, joghurtos-fokhagymás öntettel megbolondítva. A zöldség francia karrierjéért Medici Katalin kezeskedett, aki a könnyed olasz konyhát meghonosította francia földön, s többek között az általa kifejezetten kedvelt spenót is otthonra lelt új hazájában. A sokáig csak firenzei zöldségként aposztrofált spenótot a franciák hamar felfedezték, és konyhájuk részévé tették.
Dél-Franciaországban, Provence-ban nagyon kedveltté vált, még John Locke angol filozófus is megemlékezett róla: amikor azon a vidéken utazott, nagyon finom fűszeres, spenótos levest evett.
Magyarországra Szírián és Törökországon keresztül jutott el a spenót, nagyjából a 17. században, Észak-Amerikában meg 19. század legeleje óta termesztik, de a spenótfogyasztás igazi áttörését csak a 20. század első harmadában sikerül elérni. Popeye, a spenóttól erőre kapó rajzfilmfigura az Államokban a harmadik legnépszerűbb zöldséggé tette a spenótot. Ami egy nagyon bölcs dolog volt tőle.
/Mindmegette/
Miért?
A spenót ásványianyag (pl. szelén, magnézium és a króm), folsav, B- és K-vitamin összetétele kiemelkedő. Szabályozza a vérnyomást. Magas antioxidáns-tartalma és immunerősítő hatása véd egyes daganatos, illetve szív- és érrendszeri betegségekkel szemben.
Vitamintartalma serkenti a szénhidrátok, fehérjék és zsírok emésztését. Nyugtatja az idegrendszert. Karotin, lutein és zeaxantin tartalma fontos egyes szembetegségek kivédésében. Lúgosító, antibakteriális és gombaölő hatású.
Táplálkozási szakemberek a nyers spenótlé fogyasztását javasolják a felsorolt előnyökön kívül hiperaktivitás mérséklésére, vércukorszint-szabályozásra, vastagbél-tisztításra, fáradtság ellen.
Kiváló vasforrás?
Bár vastartalma magas, egekig történő magasztalása egy sajnálatos mérési hiba eredménye. Az 1870-es években ugyanis egy kutató elírta a tizedesvessző helyét. A hibát korrigálták, a tévhit maradt...
Veszélyes az oxálsav?
Az oxálsav a növényi és állati szövetekben természetesen előforduló, emésztést serkentő és vastagbéltisztító hatású vegyület. Gondot az okoz, amikor hő hatására (ásványi anyagokkal) kristályosodik. Ez az arra hajlamos emberekben vese-, illetve hólyagkő képződéshez vezethet. Az oxálsav gátolhatja a vas, illetve más ásványi anyagok felszívódását. A nyers spenót oxálsav tartalma viszont gátolja a kőlerakódást.
Spenót a piacon
- A keskeny, fodrosabb, sötétebb zöld levelű változatok erősebb ízűek.
- A sima levelű spenót általában enyhébb ízű.
- Élénk színű, fényes, sárga foltoktól mentes levelű spenótot keressünk. A selymes bevonat kezdődő rothadás jele lehet. A fonnyadt spenót nemcsak ízét, de tápanyagainak jelentős részét is elvesztette már.
- A friss spenótnak a tisztítása is könnyebb.
- Hűtőszekrényben a megtisztított spenót kiválogatott leveleit mosottan legfeljebb fél napig, mosás nélkül 4-5 napig tárolhatjuk.
- Dinsztelve jól fagyasztható.
Hogyan készítsük el?
A nyers levelek friss, enyhén édeskés íze hőkezelés során erőteljessé és savasabbá válik. Ha a recept vízben főzést javasol, próbáljuk saját nedvességtartalmán párolni: így gyorsabban elkészül és kevesebb vitamin megy veszendőbe.
Ha lehet, az ételbe csak a végén tegyük bele.
Receptek
Spenótos rizs
Hozzávalók (2 adag):
Hozzávalók (2 adag):
- 2 csésze víz
- 1 csésze rizs
- 1 ek olaj
- 1 közepes hagyma, kockára vágva
- 1 tk köménymag, só
- 1 tk koriandermag, összetörve
- 2 kicsi erős paprika, finomra vágva
- 1 közepes paradicsom, felkockázva
- 2 csészényi összevágott friss spenót
Vízben főzzük meg a rizst. Egy másik, nagy edényben melegítsünk olajat. A leírt sorrendben, a spenót kivételével tegyük bele a hozzávalókat és pirítsuk meg valamennyit. Végül adjuk a spenótot és még 2 percig kavargassuk. Tálalás előtt keverjük bele a rizst.
Spenótkrém
Hozzávalók (4 adag):
Hozzávalók (4 adag):
- 500g spenót, megtisztítva, falatnyi darabokra vágva
- 2 ek olaj
- 1 hagyma, vékonyra szeletelve
- 1 fokhagyma, finomra vágva
- 150g szalonna (szalonna), kockára vágva
- 2,5 dl tejföl
- 100g reszelt parmezán sajt
- reszelt szerecsendió, borsikafű (csombor), só
A felolvasztott olajon dinszteljük meg a hagymát, majd a fokhagymát és a sonkát. Egy percig pirítsuk, majd adjuk hozzá a tejfölt, a sajtot, szerecsendiót. 5 percig pároljuk. Másik edényben víz nélkül pároljuk a spenótot víztartalma elvesztéséig. Ekkor keverjük a tejfölös szószhoz. Tésztával tálaljuk.
/forrás:tudatos vásárló/
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése